KPSE06F24-61P
ITT Cannon, LLC
Produkt-Nr.:
KPSE06F24-61P
Beschreibung:
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Benutzer handbuch
Ingress Protection Environment Resistant
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps) 7.5A
Shell Size, MIL -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 24-61
Mfr ITT Cannon, LLC
Connector Type Plug, Male Pins
Features Strain Relief
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C