KPT02A24-61PEW
ITT Cannon, LLC
Produkt-Nr.:
KPT02A24-61PEW
Hersteller:
ITT Cannon, LLC
Beschreibung:
CONN RCPT MALE 61POS GOLD SOLDER
Benutzer handbuch
Ingress Protection -
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps) 7.5A
Shell Size, MIL -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 24-61
Mfr ITT Cannon, LLC
Connector Type Receptacle, Male Pins
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C