Zuhause / Lugs / LCA8-56H-L
minImg
LCA8-56H-L
Panduit Corp
Produkt-Nr.:
LCA8-56H-L
Hersteller:
Panduit Corp
Beschreibung:
CONN TERM RECT TONG 8 AWG #5/16
Benutzer handbuch
Insulation Non-Insulated
Tab Thickness 0.050" (1.27mm)
Color Red
Width - Outer Edges 0.560" (14.22mm)
Terminal Type Rectangular Tongue
Diameter - Barrel ID 0.180" (4.57mm)
Contact Finish Electro-Tin
Diameter - Ring ID 0.340" (8.64mm)
Termination Crimp, Barrel
Mounting Type Free Hanging (In-Line), 45° Angle
Product Status Obsolete
Wire Gauge 8 AWG
Diameter - Barrel OD 0.270" (6.86mm)