LCS052T00WA20CC
C&K
Produkt-Nr.:
LCS052T00WA20CC
Hersteller:
C&K
Beschreibung:
SWITCH SNAP ACT SPDT 5A 125V
Benutzer handbuch
Operating Position 0.345" (8.8mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Release Force 21gf
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style Wire Leads
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 5A (AC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life -
Product Status Active
Series LCS
Switch Function On-Mom
Operating Force 98gf
Overtravel 0.025" (0.6mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 10,000 Cycles
Mfr C&K
Pretravel 0.125" (3.2mm)
Features -
Package Tray
Base Product Number LCS052
Differential Travel 0.020" (0.5mm)