LD29300D2M25R
STMicroelectronics
Produkt-Nr.:
LD29300D2M25R
Hersteller:
STMicroelectronics
Paket:
D2PAK-3
Beschreibung:
IC REG LINEAR 2.5V 3A D2PAK/A
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 50 mA
Voltage - Input (Max) 14V
PSRR 70dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 3A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 100 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package D2PAK-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr STMicroelectronics
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 3A