LDQ2D271MERYGA
Nichicon
Produkt-Nr.:
LDQ2D271MERYGA
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 270UF 20% 200V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.787" Dia x 1.181" L (20.00mm x 30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LDQ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.65 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 270 µF