LF120ABPT-TR
STMicroelectronics
Produkt-Nr.:
LF120ABPT-TR
Hersteller:
STMicroelectronics
Paket:
PPAK
Beschreibung:
IC REG LINEAR 12V 500MA PPAK
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR 69dB ~ 54dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 12 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package PPAK
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr STMicroelectronics
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 500mA