LGJ2E271MELC15
Nichicon
Produkt-Nr.:
LGJ2E271MELC15
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LGJ
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.5 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 270 µF