LGW2E102MELB40
Nichicon
Produkt-Nr.:
LGW2E102MELB40
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.3 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LGW
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.95 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF