LKS1K272MESB
Nichicon
Produkt-Nr.:
LKS1K272MESB
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 2700UF 20% 80V SNAP
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 80 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.7 A @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LKS
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Nichicon
Capacitance 2700 µF