LKX2W391MESC40
Nichicon
Produkt-Nr.:
LKX2W391MESC40
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.61 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LKX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.3023 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 390 µF