LLG2C102MELZ40
Nichicon
Produkt-Nr.:
LLG2C102MELZ40
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LLG
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.5 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF