LLS1C153MELZ
Nichicon
Produkt-Nr.:
LLS1C153MELZ
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.69 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LLS
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.2435 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 15000 µF