LM2597N-12
Texas Instruments
Produkt-Nr.:
LM2597N-12
Hersteller:
Texas Instruments
Paket:
8-PDIP
Beschreibung:
IC REG BUCK 12V 500MA 8DIP
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Fixed
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Topology Buck
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-PDIP
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Series SIMPLE SWITCHER®
Function Step-Down
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Frequency - Switching 150kHz
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V