LNR1C474MSE
Nichicon
Produkt-Nr.:
LNR1C474MSE
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 470000UF 20% 16V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.843" (123.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 30.5 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LNR
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 35.075 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 470000 µF