LNT2G102MSEFBN
Nichicon
Produkt-Nr.:
LNT2G102MSEFBN
Beschreibung:
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.268" (83.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 6.6 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency 9.24 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF