LNX2G222MSEGBB
Nichicon
Produkt-Nr.:
LNX2G222MSEGBB
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.661" (93.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 6.8 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LNX
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 9.52 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 2200 µF