LNY2V392MSEF
Nichicon
Produkt-Nr.:
LNY2V392MSEF
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.118" (130.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 14.8 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LNY
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 20.72 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 3900 µF