LNY2W472MSEHBB
Nichicon
Produkt-Nr.:
LNY2W472MSEHBB
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.252" (108.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 15.6 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LNY
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 21.84 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 4700 µF