LPC54S016JET180E
NXP USA Inc.
Produkt-Nr.:
LPC54S016JET180E
Hersteller:
NXP USA Inc.
Paket:
180-TFBGA (12x12)
Beschreibung:
IC MCU 32BIT ROMLESS 180TFBGA
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M4
Speed 180MHz
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Program Memory Type ROMless
RAM Size 360K x 8
Number of I/O 145
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 180-TFBGA (12x12)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series LPC540xx
Package / Case 180-TFBGA
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr NXP USA Inc.
Connectivity CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, MMC/SD/SDIO, SmartCard, SPI, SPIFI, UART/USART, USB
Program Memory Size -
Data Converters A/D 12x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.71V ~ 3.6V