LQR2V682MSEJBB
Nichicon
Produkt-Nr.:
LQR2V682MSEJBB
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 22.5 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LQR
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 31.5 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 6800 µF