LT-1531-623-024
Carling Technologies
Produkt-Nr.:
LT-1531-623-024
Benutzer handbuch
Illumination Type, Color Incandescent, Amber/Green
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Bushing Thread 15/32-32
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Standard Round
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.70mm Dia
Current Rating (Amps) 15A (AC/DC)
Circuit SPST-NO
Actuator Length 18.16mm
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC/DC
Series LT
Voltage Rating - DC 28 V
Switch Function Off-Mom
Voltage Rating - AC 125 V