LT1086CM-3.6#TRPBF
Analog Devices Inc.
Produkt-Nr.:
LT1086CM-3.6#TRPBF
Paket:
3-DDPAK
Beschreibung:
IC REG LINEAR 3.6V 1.5A D2PAK-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
PSRR 72dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 20V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1.5A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 3-DDPAK
Control Features -
Series -
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.6V
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 1.5A