LT1506CS8#TRPBF
Analog Devices Inc.
Produkt-Nr.:
LT1506CS8#TRPBF
Paket:
8-SO
Beschreibung:
IC REG BUCK ADJ 4.5A 8SOIC
Benutzer handbuch
Operating Temperature 0°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 15V
Output Type Adjustable
Current - Output 4.5A
Output Configuration Positive
Topology Buck
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) 13.95V
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SO
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Series -
Function Step-Down
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Frequency - Switching 500kHz
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.42V