LT1763IS8-1.8#PBF
Analog Devices Inc.
Produkt-Nr.:
LT1763IS8-1.8#PBF
Paket:
8-SO
Beschreibung:
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 8SOIC
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
PSRR 65dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 20V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SO
Control Features Enable
Series -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 500mA