LT1963AEFE-1.8#TRPBF
Analog Devices Inc.
Produkt-Nr.:
LT1963AEFE-1.8#TRPBF
Paket:
16-TSSOP-EP
Beschreibung:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A 16TSSOP
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA
Voltage - Input (Max) 20V
PSRR 63dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1.5A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 120 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 16-TSSOP-EP
Control Features Enable
Series -
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A