M22-2411046
Harwin Inc.
Produkt-Nr.:
M22-2411046
Hersteller:
Harwin Inc.
Beschreibung:
CONN HEADER R/A 20POS 2MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.169" (4.30mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 2A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series M22
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)