M28840/17SE1E1
Amphenol PCD
Produkt-Nr.:
M28840/17SE1E1
Hersteller:
Amphenol PCD
Beschreibung:
CONN, PLUG WITH STR STRAIN RELIE
Benutzer handbuch
Cable Opening 0.348" (8.84mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material Thermoplastic
Ingress Protection Environment Sealed
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps) 1.5A
Shell Size, MIL E
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Zinc Nickel
Shell Size - Insert 19-1
Mfr Amphenol PCD
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Backshell, Cable Clamp
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C