M30-4100346
Harwin Inc.
Produkt-Nr.:
M30-4100346
Hersteller:
Harwin Inc.
Beschreibung:
CONN HEADER R/A 3POS 1.25MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.138" (3.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 100V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features -
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 3
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Detent Lock
Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Rectangular
Series M30
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)