M50-3103745
Harwin Inc.
Produkt-Nr.:
M50-3103745
Hersteller:
Harwin Inc.
Beschreibung:
CONN RCPT 74POS 0.05 GOLD SMD
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.181" (4.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose, Medical, Telecommunications
Number of Positions 74
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post Flash
Contact Shape Square
Series Archer M50
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 5.5mm, 6.18mm