M50-3113542
Harwin Inc.
Produkt-Nr.:
M50-3113542
Beschreibung:
CONN RCPT 70POS 0.05 GOLD SMD
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.169" (4.30mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle
Style Board to Board or Cable
Features Board Guide
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose, Medical, Telecommunications
Number of Positions 70
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series Archer M50
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 5.5mm, 6.18mm