M50-3130545
Harwin Inc.
Produkt-Nr.:
M50-3130545
Beschreibung:
CONN RCPT 5POS 0.05 GOLD SMD
Auf Lager : 3022
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 500VAC
Contact Finish Thickness - Mating 12.0µin (0.30µm)
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle, Bottom or Top Entry
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications General Purpose, Medical, Telecommunications
Number of Positions 5
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series Archer M50
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 3.1mm, 3.6mm, 3.8mm