M50-3904542
Harwin Inc.
Produkt-Nr.:
M50-3904542
Beschreibung:
CONN HEADER R/A 90POS 1.27MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.039" (1.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.150" (3.81mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 90
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 98.4µin (2.50µm)
Contact Shape Square
Series Archer M50
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.079" (2.00mm)