M80-5200605
Harwin Inc.
Produkt-Nr.:
M80-5200605
Beschreibung:
DATAMATE J-TEK DIL MALE VERTICAL
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 800VAC/DC
Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm)
Current Rating (Amps) 2.2A
Contact Type Male Pin
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features Keying Slot, Mating Flange
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 6
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 29.5µin (0.75µm)
Contact Shape Circular
Series Datamate J-Tek
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.128" (3.25mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.3mm, 7.8mm
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Package Tube
Overall Contact Length 0.348" (8.85mm)