M80-5L12042MC
Harwin Inc.
Produkt-Nr.:
M80-5L12042MC
Beschreibung:
CONN HEADER R/A 20POS 2MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.218" (5.55mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 120V
Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm)
Current Rating (Amps) 2.2A
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features Keying Slot, Mating Flange
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Turn Lock
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 118.1µin (3.00µm)
Contact Shape Circular
Series Datamate J-Tek
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)