M80-8261845P
Harwin Inc.
Produkt-Nr.:
M80-8261845P
Hersteller:
Harwin Inc.
Beschreibung:
CONN HEADER SMD 18POS 2MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.205" (5.20mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 800V
Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm)
Current Rating (Amps) 2.2A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 18
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series Datamate L-Tek
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.85mm, 8.45mm, 10.5mm, 14.25mm