MAX5154ACEE
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Produkt-Nr.:
MAX5154ACEE
Paket:
16-QSOP
Beschreibung:
IC DAC 12BIT V-OUT 16QSOP
Benutzer handbuch
Number of D/A Converters 2
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Voltage - Supply, Digital 5V
INL/DNL (LSB) ±0.5 (Max), ±1 (Max)
Architecture R-2R
Output Type Voltage - Buffered
Data Interface SPI
Settling Time 15µs (Typ)
Voltage - Supply, Analog 5V
Mounting Type Surface Mount
Differential Output No
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 16-QSOP
Reference Type External
Series -
Package / Case 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)