MAX8511EXK18+TG24
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Produkt-Nr.:
MAX8511EXK18+TG24
Paket:
SC-70-5
Beschreibung:
IC REG LINEAR 1.8V 120MA SC70-5
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
PSRR 72dB ~ 46dB (1kHz ~ 100kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 120mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SC-70-5
Control Features Shutdown
Series -
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V