MAX8878EZK18+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Produkt-Nr.:
MAX8878EZK18+T
Paket:
TSOT-23-5
Beschreibung:
IC REG LIN 1.8V 150MA TSOT23-5
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 180 µA
Voltage - Input (Max) 6.5V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 100 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TSOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.165V @ 150mA (Typ)