MBS601-1T24
Bel Power Solutions
Produkt-Nr.:
MBS601-1T24
Beschreibung:
AC/DC CONVERTER 24V 600W
Product Status Active
Efficiency 94%
Mfr Bel Power Solutions
Features Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 170 ~ 300 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CE, cURus, DEMKO
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 9.84" L x 4.92" W x 2.36" H (250.0mm x 125.0mm x 60.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 25 A
Series MBS601 (600W)
Power (Watts) 600W