MC68EC040RC20A
NXP USA Inc.
Produkt-Nr.:
MC68EC040RC20A
Hersteller:
NXP USA Inc.
Paket:
179-PGA (47.24x47.24)
Beschreibung:
IC MPU M680X0 20MHZ 179PGA
Benutzer handbuch
Display & Interface Controllers -
Core Processor 68040
Speed 20MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Security Features -
USB -
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 179-PGA (47.24x47.24)
Series M680x0
Package / Case 179-BEPGA
Additional Interfaces SCI, SPI
Ethernet -
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers -
Voltage - I/O 5.0V