MC78T15CT
onsemi
Produkt-Nr.:
MC78T15CT
Paket:
TO-220
Beschreibung:
IC REG LINEAR 15V 3A TO220AB
Benutzer handbuch
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 5 mA
Voltage - Input (Max) 40V
PSRR 65dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 3A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 6 mA
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-220
Control Features -
Series -
Package / Case TO-220-3
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V
Voltage Dropout (Max) 2.5V @ 3A