MCIMX6U5EVM10AD
NXP USA Inc.
Produkt-Nr.:
MCIMX6U5EVM10AD
Hersteller:
NXP USA Inc.
Paket:
624-MAPBGA (21x21)
Beschreibung:
IC MPU I.MX6DL 1.0GHZ 624MAPBGA
Benutzer handbuch
Display & Interface Controllers Keypad, LCD
Core Processor ARM® Cortex®-A9
Speed 1.0GHz
Operating Temperature -20°C ~ 105°C (TJ)
USB USB 2.0 + PHY (4)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 624-MAPBGA (21x21)
Series i.MX6DL
Package / Case 624-LFBGA
Additional Interfaces CAN, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Ethernet 10/100/1000Mbps (1)
Number of Cores/Bus Width 2 Core, 32-Bit
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Voltage - I/O 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V