MCP1703-2502E/DB
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
MCP1703-2502E/DB
Paket:
SOT-223-3
Beschreibung:
IC REG LIN 2.5V 250MA SOT223-3
Auf Lager : 57
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 5 µA
PSRR 44dB (100Hz)
Voltage - Input (Max) 16V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 250mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-223-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 1.1V @ 250mA