MCP3002-I/MS
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
MCP3002-I/MS
Paket:
8-MSOP
Beschreibung:
IC ADC 10BIT SAR 8MSOP
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Supply, Digital 2.7V ~ 5.5V
Input Type Pseudo-Differential, Single Ended
Number of A/D Converters 1
Configuration MUX-S/H-ADC
Architecture SAR
Data Interface SPI
Voltage - Supply, Analog 2.7V ~ 5.5V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 8-MSOP
Reference Type Supply
Series -
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)