MCP4142-502E/SN
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
MCP4142-502E/SN
Paket:
8-SOIC
Beschreibung:
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 8SOIC
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Configuration Rheostat
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Tolerance ±20%
Number of Taps 129
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 8-SOIC
Series WiperLock™
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V