MDF7-14D-2.54DSA(56)
Hirose Electric Co Ltd
Produkt-Nr.:
MDF7-14D-2.54DSA(56)
Beschreibung:
CONN RCPT 14POS 0.1 GOLD PCB
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250VAC
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 14
Contact Finish Thickness - Post 39.4µin (1.00µm)
Contact Shape Square
Series MDF7
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)