MHBS355900KRST
Nichicon
Produkt-Nr.:
MHBS355900KRST
Beschreibung:
CAP FILM 90UF 10% 575VDC RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 2.264" (57.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.264" L x 1.496" W (57.50mm x 38.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.9 mOhms
Ratings -
Series MHBS
Voltage Rating - DC 575V
Package / Case Radial - 6 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr Nichicon
Capacitance 90 µF