MIC2014-1.2YML-TR
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
MIC2014-1.2YML-TR
Paket:
6-DFN (2x2)
Beschreibung:
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 6MLF
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Input Type Non-Inverting
Output Type P-Channel
Switch Type General Purpose
Output Configuration High Side
Ratio - Input:Output 1:1
Voltage - Load 2.5V ~ 5.5V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Typ) 70mOhm
Supplier Device Package 6-DFN (2x2)
Current - Output (Max) 1.2A