MIC2940A-3.3WT
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
MIC2940A-3.3WT
Paket:
TO-220-3
Beschreibung:
IC REG LINEAR 3.3V 1.25A TO220-3
Auf Lager : 18941
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 500 µA
Voltage - Input (Max) 26V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1.25A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 70 mA
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-220-3
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 1.25A